Sledujte nás Facebooku:
Profil Čochtanklubu >>
S aktuálními fotkami ze závodů a klubových akcí ;-)
Tréninková základna mládeže (TZM)
Amfora Velké Dářko
Klubovna Žďár n.S.
Rychlé kontakty
E-mail: cochtanklub@email.cz
TZM:
Klubovna ZR:
Amfora:
Potápění:
|
777 142 787
602 413 717
724 299 665
602 511 800
|
Všechny kontakty >>
|
|
Co to je ploutvové plavání? |
|
Ploutvové plavání je samostatná sportovní disciplína. Plavci využívají ploutví a šnorchlu, díky čemuž dosahují ve vodě vyšších rychlostí.
|
Historie sportovního potápění |
|
Potápění bylo, jako každý sport, původně pohybovou hrou, zábavou a mělo pouze rekreační charakter. Nyní je sportovní potápění především pohybovou činností založenou na organizovaném závodění, ve snaze po nejlepším výkonu.
V roce 1938 vynalezl Francouz de Corlieu ploutve. Od té doby prošlo sportovní potápění složitou cestou vývoje disciplín, výstroje a výzbroje. I přes ohromný pokrok techniky zůstaly ploutve od svého vzniku bez podstatných změn, co do velikosti a tvaru, a jsou i dnes používány v potápěčských disciplínách vyžadujících obratnost závodníka.
Nejvíc změn v konstrukci ploutve zaznamenalo sportovní potápění v rychlostních disciplínách, nejprve bazénových a později i na otevřených akvatoriích. Byli to ruští sportovci, kteří v roce 1969 prodloužili délku listu ploutve, nejprve kovovými péry a gumovou blánou, později skelným laminátem. V roce 1970 se sportovci na ME v Barceloně poprvé představili s monoploutví. Monoploutev se pak ukázala jako ideální zdroj lokomoce nejen v disciplínách plavání s ploutvemi a rychlostním plavání pod vodou, ale od roku 1975 se začala uplatňovat i v potápění orientačním.
V dnešní době je to ve sportovním potápění jediný způsob lokomoce v disciplínách plavání s ploutvemi a v orientačním potápění.
Legenda:
lokomoce = pohyb
|
Technika ploutvového plavání |
|
Plavání s ploutvemi je jednoduchý symetrický pohyb a velmi efektivní technika pohybu ve vodě. Při plavání s ploutvemi je potřeba dosáhnout dobrého obtékání těla vodou. Z tohoto důvodu musí být tělo plavce v hydrodynamické poloze. Hydrodynamická poloha se vyznačuje vzpaženými pažemi, vytaženými vpřed tak, aby profil těla byl co nejmenší. Hlava je maximálně skrytá mezi pažemi, dlaně jsou dány přes sebe. Šnorchl je připevněn zepředu na hlavě.
Plavec v této poloze provádí tzv. delfínový kop. Při tomto kopu plavec kope oběma nohama současně. Pohyb nevychází pouze z nohou, ale do akce jsou zapojeny i břišní a zádové svaly. Celkově tento kop vypadá jako delfínové vlnění. Tato technika je přibližně stejná na hladině i pod vodou.
Na této přibližné animaci si můžete udělat představu o technice ploutvového plavání:
Plavci s ploutvemi dosahují rychlosti až 3,5 m / s.
Při plavání pod vodou používají plavci láhve se vzduchem. Tyto láhve jsou drženy v rukách plavce před tělem, aby byla zachována hydrodynamická poloha. (viz obrázky)
Na těchto obrázcích můžete vidět pozici plavce na startovním bloku a při skoku:
Obrátky v bazénu se provádí prakticky stejně jako v klasickém plavání (viz obrázek):
|
Vybavení plavce |
|
Plavci s ploutvemi používají dvě základní části vybavení. Jsou to šnorchl a monoploutev. Při tréninku jsou také používány klasické gumové ploutve. Poněvadž se některé disciplíny absolvují pod vodou, používají plavci též láhve se vzduchem a automatiky (zařízení předávající vzduch z láhve do úst plavce).
Šnorchl
Šnorchl je plastová trubka speciálního tvaru sloužící k dýchání plavce.Trubka má vnitřní průměr 19 - 23 mm a délku maximálně 480 mm. Na trubce je upevněna kovová čelenka s pevným páskem či gumou, která slouží k uchycení šnorchlu na hlavě. Šnorchl je umístěn před obličejem plavce, aby měl ve vodě co nejmenší odpor a také nespadl při startovním skoku.
Monoploutev
Monoploutev je hlavním hnacím prvkem při plavání s ploutvemi. Skládá se z laminátového listu a gumových botiček.Tuhost ploutve je závislá na tloušťce a kvalitě laminátového listu. Volba tuhosti monoploutve závisí na silových dispozicích závodníka. V dnešní době jsou k dispozici 3 druhy laminátu (litý, štípaný a kombinovaný) a 2 druhy gumových botiček (lité a broušené). Ploutve se též liší tvarem a počtem vrstev laminátu v laminátovém listu. Výroba takovéto ploutve je velmi náročná.Zabývají se jí převážně ruští závodníci či trenéře, kteří to mají jako částečný zdroj obživy.
|
Disciplíny ploutvového plavání |
|
Rozdělení disciplín:
- disciplíny plavané na hladině bazénu (plavání s ploutvemi = PP)
- disciplíny plavané na hladině bazénu povinně s gumovými ploutvemi stylem kraul (Bi-Fins = BF)
- disciplíny plavané pod hladinou bazénu na nádech (AP) nebo s dýchacím přístrojem (RP)
- vytrvalostní (distanční) plavání (DPP) na dlouhých tratích
Ve všech plavaných disciplínách, kromě distančního plavání, se registrují nejlepší dosažené časy podle pravidel, a to až po světové rekordy.
Plavání s ploutvemi (PP)
50 m, 100 m, 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m, štafeta 4 x 100 m, štafeta 4 x 200 m
Bi-Fins (BF)
25 m, 50 m, 100 m, 200 m, 400 m
Plavání pod vodou s přístrojem (RP)
100 m, 400 m
Plavání pod vodou na nádech (AP)
15/10 m, 25 m, 50 m
Distanční plavání s ploutvemi (DPP)
18 let a starší: 4 km
16 - 17 let: 4 km
14 - 15 let: 2 km
12 - 13 let: 1 km
do 11 let: 500 m
veteráni: 1 km
|
|
Tyto závody se konají na otevřených akvatoriích (vodní nádrže, moře) na řádně vyznačených tratích. Závodníci většinou používají neoprénové obleky.
Rozdělení kategorií
E - děti do 11 let
D - děti do 13 let
C - děti do 15 let
B - děti do 17 let
A - muži, ženy
V - veteráni
Zvláštnosti soutěží mládeže
Dětí a mládeže se v soutěžích plavání s ploutvemi týkají různá omezení:
Kategorie E:
- mohou soutěžit v monoploutvi, její plocha však nesmí přesáhnout plochu čtverce o rozměru 50 x 50 cm
- nesoutěží se v disciplínách RP s přístrojem
- plavou maximálně 15 m AP
Kategorie D:
- plavou maximálně 25 m AP
Kategorie C:
- bez omezení
Použitá literatura:
Kamil Maršálek - Průběh kinematického řetězce lidského těla při plavání s monoploutví (diplomová práce)
|
|
Podporují nás:
|