3. kolo Světového poháru - Hajdúszoboszló Zpět
  7. - 8. 3. 2009
  kompletní výsledky ve formátu PDF

Martin Zvěřina při obrátce na 100RP

O víkendu 7. – 8. března se žďárští ploutvoví plavci zúčastnili 3. kola Světového poháru, který se konal v maďarském Hajdúszoboszló. Závodu se účastnilo celkem přes 300 závodníků ze 48 klubů a 14 zemí světa. Na programu byly tradičně všechny bazénové disciplíny 50 – 1500 PP (plavání s ploutvemi na hladině) a 50 – 800 RP (plavání na nádech nebo s dýchacím přístrojem pod vodou). Žďárské ploutvové plavání jeli reprezentovat Sylvie Růžičková (1994), Jan Tesař (1994), Dalimil Fišar (1992), Martin Zvěřina (1984) a Petr Bezchleba (1978).

Celkově součtem získaných bodů na jednotlivých tratích se v celkovém hodnocení všech klubů tým ze Žďáru umístil na 20. místě.

Nejvíce bodů získal Jan Tesař, který úspěšně bodoval v kategorii juniorů (do 17 let) na delších tratích, na kterých si vytvořil osobní rekordy. 200 PP plaval v čase 1:41,13 a skončil na 13. místě, 400 PP zaplaval za 3:36,40 a skončil 15. a svoji nejlepší disciplínu 800 PP zvládl v čase 7:30,20 a vybojoval 8. místo mezi juniory. Ve své věkové kategorii ovšem Honza vybojoval 1. – 3. příčku.

Martin Zvěřina, plavec, který se vrací po několikaleté přestávce, se předvedl úžasnými výkony na tratích pod vodou, na které se specializuje. 50 RP, kterou již přes 5 let neplaval, zvládl jako 18. v čase 18,62. Nejkratší sprinty nejsou Martinovou doménou a proto s napětím očekával delší tratě. 100 RP uplaval za 41,12 a skončil také 18. Ve své nejoblíbenější disciplině 400 RP vytvořil klubový rekord, když časem 3:17,91 obsadil celkové 8. místo mezi muži.

Dalším specialistou v klubu je Dalimil Fišar, který sice plave všechny tratě, které sprinteři absolvují, ale soustředí se především na tratě BF (BiFins – plavání stylem kraul s gumovými ploutvemi). Na Světovém poháru získal bronzovou medaili v kategorii juniorů na trati 50 BF, kterou uplaval v čase 22,05. Na delších tratích zaplaval kvalitní časy, které už ovšem nestačily na medailové posty, 100 BF v čase 48,62 (4.) a 200 BF za 1:49,06 (5.).

Jedinou ženou ve skupině byla juniorka Sylvie Růžičková, která po delší pauze v tréninku znovu naskočila do plného zatížení a závody pro ni byly spíše testem. Závody se jí nevydařily zcela úplně podle představ, ale zaplavané časy jsou dobrým příslibem pro letošní sezonu. 100 RP bohužel nedoplavala, 400 PP v čase 4:00,48 (8.), je téměř jejím osobním časem, a trať ze zcela jiného soudku 200 BF dokončila v čase 2:10,43 (11. místo).

Posledním článkem družstva byl plavající trenér Petr Bezchleba, který obsadil na tratích 50, 100, 200 BF postupně 18., 13. a 10. místo. Když si vylepšil své osobní maximu pouze na 200 metrové trati, ale o téměř čtyři sekundy.

Závodníci těmito závody získali cenné zkušenosti, které doufejme využijí v letošní sezoně k tomu, aby se probojovali do juniorské reprezentace ČR v plavání s ploutvemi. Mohli se také porovnat se světovou špičkou, která je v tomto sportu mnohdy ještě o kousek před námi.